Krako vybojoval striebro v obrovskom slalome, France 4.

15.03.2014 Celý región

Červená Poľana 15. marca (TASR) - Lyžiar Jakub Krako obsadil v obrovskom slalome zrakovo postihnutých na XI. zimných paralympijských hrách skvelé druhé miesto a vybojoval pre Slovensko druhú striebornú medailu na ZPH 2014. Celkovo slovenskí športovci získali v Soči šesť cenných kovov (2-2-2).

Krako s navádzačom Martinom Motykom zaostal v súčte oboch kôl za víťazom Macom Marcouxom z Kanady o 2,04 sekundy. Poradie na prvých dvoch miestach zostalo v porovnaní s 1. kolom nezmenené, tretí skončil domáci Rus Valerij Redkozubov (+3,95).

"Po prvom kole som určite nepatril k najspokojnejším. Nebolo zlé, ale mohlo byť lepšie," uviedol Krako pre spv.sk. Na vedúceho Marcouxa strácal priebežne 2,39 sekundy, na štart druhého kola odchádzal koncentrovaný a psychicky vyrovnaný. "Vedel som, koľko strácam na prípadné zlato a naopak, aký mám náskok pred súpermi za sebou. Chcel som sa rozlúčiť s paralympiádou peknou čistou jazdou."

A to sa podarilo, v druhom kole bol Krako najrýchlejší, už na medzičase dokonca stiahol Kanaďana o sekundu, v druhej časti trate ale líder pretekov zrýchlil a v cieli mal pred Slovákom náskok vyše dvoch sekúnd. "Teším sa z medaily, no najmä kvôli Martinovi, ktorý so mnou jazdí na prvej paralympiáde. Patrí k najlepším navádzačom na svete a priznávam, že sme počas ZPH chceli dosiahnuť ešte viac."

Krakova bilancia napokon hovorí o zlate zo super-G, striebre z obrovského slalomu a štvrtom mieste zo zjazdu. Pár minút po pretekoch sa ocitol v objatí fanúšikov zo Slovenska, medzi ktorými nechýbali ani Motykovi rodičia. "Máme z neho radosť. Som rád, že si s Jakubom rozumejú," poznamenal otec.

Z pätice slovenských reprezentantov v tejto kategórii skončil ako druhý najlepší Marek Kubačka. Jediný úplne nevidiaci zjazdár v pretekoch nielenže zišiel s navádzačkou Natáliou Karpišovou obidve kolá obrovského slalomu, ale obsadil v ňom pekné 8. miesto. "Prvé kolo mohlo byť smelšie," priznal Kubačka. V druhom sa snažil ako vedel, na poslednú chvíľu sa zmestil do bránky v strmine a potom mnohým divákom v absolútnom tichu nabiehali zimomriavky, keď schádzal do cieľa. "Vždy to môže byť lepšie," reagoval skromne po pretekoch. Z ďalších Slovákov bol Radomír Dudáš desiaty, Michal Beladič jedenásty. Nedarilo sa Miroslavovi Harausovi, ktorý v druhom kole spadol.

V súťaži telesne postihnutých-stojacich obsadil výborné štvrté miesto Martin France. Po 1. kole obrovského slalomu figuroval na šiestej priečke, v druhom siahal na medailu, keď predbehol Švajčiara Phyla a Austrálčan Gourley spadol. Stratu na vedúcu trojicu, ktorá nezaváhala, sa však Francemu dohnať nepodarilo. Za víťazným Francúzom Vincentom Gauthierom-Manuelom zaostal o 5,79 sekundy.

"Za takú polhodinu si už budem uvedomovať, že je to fantastický výsledok, ale teraz som smutný," povedal France pre oficiálnu webstránku Slovenského paralympijského výboru. Neskôr na margo svojich jázd uviedol: "Miestami mávam strach z rýchlosti, ale tentoraz som sa vyhecoval. Išiel som najrýchlejšie, ako som vedel."

Súťaže v zjazdovom lyžovaní uzavrie v nedeľu obrovský slalom žien, kde má Slovensko zastúpenie v osobe Henriety Farkašovej medzi zrakovo postihnutými a Petry Smaržovej v súťaži telesne postihnutých.

Výsledky:

obrovský slalom - zrakovo postihnutí: 1. Mac Marcoux (Kan.) 2:29,62 min., 2. Jakub KRAKO (SR) +2,04 s (1:18,41-1:13,25), 3. Valerij Redkozubov (Rus.) +3,95 (1:19,91-1:13,66), ..., 8. Marek KUBAČKA +12,90 (1:24,69-1:17,83), 10. Radomír DUDÁŠ +13,80 (1:23,31- 1:20,11), 11. Michal BELADIČ +17,44 (1:26,95-1:20,11), Miroslav HARAUS (všetci SR) nedokončil 2. kolo

obrovský slalom - telesne postihnutí-stojaci: 1. Vincent Gauthier-Manuel (Fr.) 2:25,87 min., 2. Alexej Bugajev (Rus.) +2,00 (1:16,15-1:11,72), 3. Markus Salcher (Rak.) +2,27 (1:15,95-1:12,19), 4. Martin FRANCE (SR) +5,79 (1:18,74-1:12,92)